Prof. Fedrico Ferrini rozpoczyna pracę jako dyrektor zarządający CTA

Dzisiaj prof. Federico Ferrini rozpoczyna pracę jako dyrektor zarządzający CTA. Prof. Ferrini ma ponad 30-letnie doświadczenie w badaniach i nauczaniu astrofizyki na Università di Pisa. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Europejskiego Obserwatorium Grawitacyjnego, nadzorując postęp prac nad anteną interferometryczną VIRGO.
Witamy profesora Ferriniego w nowej roli i jednocześnie dziękujemy jego poprzednikowi, prof. Ueli Straumannowi, za poświęcenie i obsługę projektu CTA w ciągu ostatnich dwóch lat.

© Cyril Frésillon / CNRS Photothèque

Więcej: https://www.cta-observatory.org/ferrini-begins-tenure-as-cta-managing-director/

Astrocent – ultranowoczesne centrum astrofizyki cząstek

Fale grawitacyjne, czarne dziury, ciemna materia i ukryty Wszechświat – to wszystko będą eksplorować naukowcy z nowopowstającego ośrodka naukowo-technologicznego Astrocent. Brzmi niezwykle ekscytująco, ale nie chodzi wyłącznie o badanie nowych zjawisk fizycznych, dotychczas jawiących się jako najbardziej zagadkowe. Zaawansowane narzędzia i instrumenty technologiczne, opracowane do badania misteriów fizyki i astrofizyki, znajdą także bardziej praktyczne zastosowania: w nowoczesnych technologiach i medycynie.

Czytaj dalej

Ważny krok dla prototypu teleskopu CTA

Dnia 4 grudnia zamontowano zwierciadło prototypu teleskopu LST znajdującego się w Obserwatorium Roque de los Muchachos na wyspie La Palma. Ważące aż 18 ton lustro wykonane jest ze wzmocnionych rur wyprodukowanych z włókna węglowego. Operacja montażu trwała cztery godziny. Zaangażowano weń 200 tonowy dźwig, który bezpiecznie podniósł konstrukcję na wysokość 18 metrów. Montaż lustra dla prototypu teleskopu LST to ważny etap dla całego konsorcjum CTA.

Widok z kamery na żywo na teleksop LST znajdziecie pod linkiem:
https://www.cta-observatory.org/project/technology/lst/

Zaszufladkowano do kategorii lst